Page tree
Skip to end of metadata
Go to start of metadata

YUNI VPN, sadece kampüs içerisinden erişebildiğiniz "Web Tabanlı" kaynaklara, kurum dışından da erişim sağlayan uzaktan erişim yazılımıdır. 

YUNI VPN hizmetinden, YUNIID hesabına sahip kurum personeli faydalanabilmektedir. VPN aracılığı ile çalışan kurum içerisinde herhangi bir bilgisayarından çalışıyormuş gibi kendisine tanımlanmış izinli bağlantılara, adreslere erişim sağlayabilir. VPN bağlantısı kişinin ofis bilgisayarına ve ofis bilgisayarında yer alan klasörlere erişim sağlamaz. 

YUNI VPN hizmetinden faydalanabilmek için aşağıdaki adımları takip ederek VPN yazılımı kurulum işlemi tamamlanmalıdır.

FortiClient VPN Kurulum Aşamaları

  1. FortiClient programını FORTI Client VPN'in İşletim Sisteminize göre ve en güncel versiyonunu indiriniz ve bilgisayarınıza kurunuz. İndirmek için tıklayınız.
  2. Forti Client programını aşağıdaki şekilde bilgisayarınıza kurunuz.


Ayar Süreçleri

Kurulum sonrası programı çalıştırınız ve yeni bir bağlantı oluşturmak için “Remote Acces / Configure VPN” ikonlarına tıklayınız.Bağlantı ekle ekranında gerekli bilgileri aşağıdaki gibi giriniz ve “Save” butonuna tıklayınız.


  • VPN: SSL-VPN
  • Remote Gateway: https://yuvpn.yeditepe.edu.tr
  • Customize port: 10443
  • Client Certificate: None
  • Authentication: Save login
  • Username : YUNIID (eposta adresinizin @yeditepe.edu.tr öncesi)
  • Do not Warn Invalid Server Certificate

YUVPN profilinizi seçerek YUNIID ve YUNIID şifrenizi girerek Connect butonuna tıklayınız.

YU VPN bağlantınız gerçekleşecektir.

Üniversite İdari personeli VPN bağlantısı akabinde kendi ofis bilgisayarına Uzaktan Erişim sağlayabilir. Uzaktan erişim işlemi için lütfen tıklayınız.

VPN bağlantısı akabinde izinli ortak klasörlere erişim yapmak için tıklayınız.

VPN bağlantısı ayarlarınızı kontrol etmek için; tanımladığınız bağlantı adının sağ tarafındaki ikon aracılığı ile seçili bağlantı ayarlarını düzenle diyerek, ayarlarınızı görüntüleyebilirsiniz.


VPN bağlantısı kurarken hata alıyorsanız (Unable to establish the VPN connection... vb.) VPN name kutucuğunun yanında bulunan ikona tıklayarak ilgili ayarı düzenlemeye tıklayıp yukarıdaki ekranda belirtilen ayarlar ile aynı ayarlara sahip olup olmadığını kontrol ediniz. Ayarlarda yanlış tanımlama yaptıysanız, gerekli düzenlemenin akabinde ayarları kaydedip tekrar VPN bağlantısı kurmayı deneyiniz.

Aynı anda bir kişi sadece bir yerden bağlantı sağlayabilir. Kişi VPN bağlantısı kurduğunda daha önceden açık olan bir VPN bağlantısı varsa eski bağlantısı otomatik olarak devre dışı kalır.